- Söz Uçar Yazı Kalır -
- Söz Uçar Yazı Kalır -

Ambalaj

Ambalaj

Ambalaj baskı ürünlerin tüketiciye ulaştırılması aşamasında ürünün taşınması ve korunması için herhangi bir malzemeden yapılabilen ürünlerdir. Çoğaltılabilen ve sürekliliği olan materyallerdir. Ambalaj üzerindeki tasarım baskı yoluyla çoğaltılır. Tasarımı yapan kişi, işin matbaa tarafını bilerek buna uygun ölçü ve tasarımlarda ambalajı hazır hale getirmelidir.

Ambalaj Baskıda Kullanılan Matbaa Teknikleri;

  • Yüksek baskı,
  • Düz baskı,
  • Çukur baskı,
  • Delikli baskı,
  • Dijital baskı şeklindedir.

Flekso baskı

Bobin baskı yapabilmektedir. Plastik klişeler sayesinde çok renkli baskı yapabilmektedir. Tram değerleri diğer baskı türlerine göre daha yüksektir. Makarna, tuz, bakliyat, dondurulmuş gıda gibi ürünlerinin ambalaj basımında kullanılır.

Ofset Baskı (Düz baskı)

Her çeşit kağıt malzemeler, karton, mukavva ve kutu baskısında kullanılan baskı tekniğidir. Metal ambalajlar içinde kullanılır. CMYK baskı sistemi ile çalışır.

Düz Baskı

Etiket basımında kullanılır. Malzeme üzerine ofset baskıda basılan enjeksiyon ile plastik kaplara baskı yapılabilir. Yoğurt, peynir, fındık ezmesi, gibi gıda ürünlerinin ambalaj baskısı için kullanılır.

Çukur Baskı

Flekso baskı ile benzerlikleri bulunmaktadır. Bobin sistemi ile çalışmaktadır. Yalnızca plastik klişeler yerine çelik üzerine kaplı klişeler bulunmaktadır. Çukur baskı yapabildiğinden ince tramlı kaliteli baskılar elde edilebilir. Bisküvi, çikolata, cips, kuru gıda, kuruyemiş, toz gıda gibi esnek ambalajların basımında kullanılır.

Mesaj Gönder
Yardımcı Olabilirmiyim
Merhabalar
Ben Selçuk
Nasıl Yardım Olabilirim?