CAPITAL CORP. SYDNEY

73 Ocean Street, New South Wales 2000, SYDNEY

Contact Person: Callum S Ansell
E: callum.aus@capital.com
P: (02) 8252 5319

WILD KEY CAPITAL

22 Guild Street, NW8 2UP,
LONDON

Contact Person: Matilda O Dunn
E: matilda.uk@capital.com
P: 070 8652 7276

LECHMERE CAPITAL

Genslerstraße 9, Berlin Schöneberg 10829, BERLIN

Contact Person: Thorsten S Kohl
E: thorsten.bl@capital.com
P: 030 62 91 92

Ambalaj

Ambalaj

Ambalaj baskı ürünlerin tüketiciye ulaştırılması aşamasında ürünün taşınması ve korunması için herhangi bir malzemeden yapılabilen ürünlerdir. Çoğaltılabilen ve sürekliliği olan materyallerdir. Ambalaj üzerindeki tasarım baskı yoluyla çoğaltılır. Tasarımı yapan kişi, işin matbaa tarafını bilerek buna uygun ölçü ve tasarımlarda ambalajı hazır hale getirmelidir.

Ambalaj Baskıda Kullanılan Matbaa Teknikleri;

  • Yüksek baskı,
  • Düz baskı,
  • Çukur baskı,
  • Delikli baskı,
  • Dijital baskı şeklindedir.

Flekso baskı

Bobin baskı yapabilmektedir. Plastik klişeler sayesinde çok renkli baskı yapabilmektedir. Tram değerleri diğer baskı türlerine göre daha yüksektir. Makarna, tuz, bakliyat, dondurulmuş gıda gibi ürünlerinin ambalaj basımında kullanılır.

Ofset Baskı (Düz baskı)

Her çeşit kağıt malzemeler, karton, mukavva ve kutu baskısında kullanılan baskı tekniğidir. Metal ambalajlar içinde kullanılır. CMYK baskı sistemi ile çalışır.

Düz Baskı

Etiket basımında kullanılır. Malzeme üzerine ofset baskıda basılan enjeksiyon ile plastik kaplara baskı yapılabilir. Yoğurt, peynir, fındık ezmesi, gibi gıda ürünlerinin ambalaj baskısı için kullanılır.

Çukur Baskı

Flekso baskı ile benzerlikleri bulunmaktadır. Bobin sistemi ile çalışmaktadır. Yalnızca plastik klişeler yerine çelik üzerine kaplı klişeler bulunmaktadır. Çukur baskı yapabildiğinden ince tramlı kaliteli baskılar elde edilebilir. Bisküvi, çikolata, cips, kuru gıda, kuruyemiş, toz gıda gibi esnek ambalajların basımında kullanılır.