- Söz Uçar Yazı Kalır -
- Söz Uçar Yazı Kalır -

Baskı ve Dijital Ortamdaki Renkler Bazen Neden Farklı Olur?

Matbaalarda genellikle kullanılan baskı yöntemi CMYK’dır. CMYK ise CyanMagentaYellow, ve Key yani Camgöbeği (Mavi),  Magenta (Pembe), Sarı ve Siyahın bulunduğu renk setidir. CMYK baskı yönteminde tüm renkler bu renklerin karışımı ile elde edilir. Bilgisayarda ise renkler RGB olarak kullanılır. RGB ise RedGreen ve Blue, yani Kırmızı, Yeşil ve Mavi’dir. RGB’de tüm renkler ışığın kullanımıyla elde edilmektedir. CMYK’da ise sadece boya ve pigmentler kullanılır. 

İki yöntem arasındaki farklardan dolayı renklerin tonları farklı olabilir. Dolayısıyla ekran ve baskıda aynı rengi yakalamak mümkün değildir.  

RGB renkte CMYK renkten farklı olarak tüm renkleri birleştirdiğimizde, beyaz rengi elde etmiş oluruz. CMYK renkte ise tüm renkleri birleştirsek bile renk koyulaşır ve sonuç olarak siyah rengi elde ederiz. CMYK renk yöntemi daha çok büyük baskı makinelerinde kullanılır. Son model yazıcı makinelerinde ise RGB renk yöntemi kullanılır. Sayısı fazla olan baskılarda makinelerde CMYK yöntemi kullanılır. Nedeni RGB yöntemine göre maliyetinin düşük olmadır. Bir matbaadan baskı siparişi verildiğinde tasarımınızı CMYK olarak hazırlamanız gerekir. 

RGB daha çok bilgisayar monitörlerinde ilişkilendirilen bir renk yöntemidir. LCD/ LED TV’lerde RGB renk modu kullanılmaktadır. RGB’nin birçok uygulamada standart olmasının nedeni, geniş bir renk yelpazesi sunmasıdır. Ana renkler olan kırmızı, yeşil, mavi birleştirdiğimizde istediğimiz renkleri elde edebiliriz. Birçok fotoğraf düzenleme programlarında RGB’yi standart olarak kullanmaktadır.  Bu nedenle baskı yapılırken CMYK ve RGB renk yöntemlerine dikkat etmek gerekir. 

Yorum yaz

Mesaj Gönder
Yardımcı Olabilirmiyim
Merhabalar
Ben Selçuk
Nasıl Yardım Olabilirim?