CAPITAL CORP. SYDNEY

73 Ocean Street, New South Wales 2000, SYDNEY

Contact Person: Callum S Ansell
E: callum.aus@capital.com
P: (02) 8252 5319

WILD KEY CAPITAL

22 Guild Street, NW8 2UP,
LONDON

Contact Person: Matilda O Dunn
E: matilda.uk@capital.com
P: 070 8652 7276

LECHMERE CAPITAL

Genslerstraße 9, Berlin Schöneberg 10829, BERLIN

Contact Person: Thorsten S Kohl
E: thorsten.bl@capital.com
P: 030 62 91 92

Baskı Çeşitleri Nelerdir?

Baskı çeşitlerinde genellikle dijital, ofset, tampon ve serigrafi baskı çeşitleri kullanılır. Dijital baskı, baskı çeşitleri arasında en çok tercih edilen işlemdir. Dijital ortamda, bilgisayar destekli olan bir baskı çeşididir. Tercih edilmesinin en önemli sebebi ise dijital baskının maliyetinin az olmasıdır. 

Elek baskı olarak da anılan Serigrafi bir baskı çeşididir. Serigrafi baskılar uygulanılırken metal veya ahşap bir çerçeve olması gerekir. Çerçeveye kumaşlar gerdirilerek maskeleme yöntemiyle plastik veya metal dokumalardan elde edilen elek kalıplar kullanılır. Baskı işlemi yapılırken eleğin içinde olan sıyırıcı ile hazırlanmış şablona göre baskı alınır. Serigrafi baskı çeşidi seri baskılarda en çok tercih edilen ve yaygın olan bir baskı çeşididir. 

Tampon baskılar bombeli yüzeylerde kolay bir şekilde baskı yapılmasını sağlar. Bombeli, çukur, yuvarlak ve düz yüzeylerde tek veya daha fazla renk ile baskı alınabilen bir baskı çeşididir. Reklam sektöründe de sıkça kullanılır. 

Ofset baskı İngilizce ’den dilimize gelmiştir. OFF ve SET kelimelerinin birleşimi ile ortaya çıkmıştır. Daha çok dergi ve kitap kapaklarının baskı işlemlerinde kullanılır. Herkes tarından bilinen bir baskı çeşididir. Teknolojinin ilerlemesiyle beraber günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ofset baskı işleminde metalden yararlanılır. Metal üzerine eklenen mürekkep ile baskılama işlemi yapılmaktadır. Mürekkep ve su ile karışmayan baskılar kaliteli baskı olarak bilinir. Seri olarak da çalışılabilen baskılardandır. 

 

Yorum yaz